تبلیغات
مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات(it) دانشگاه پیام نور گچساران

مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات(it) دانشگاه پیام نور گچساران
 
نویسندگان
نظر سنجی
از دانشگاه پیام نور راضی هستید؟دات نت ، پلات فرم جدید مایكروسافت بمنظور تحقق نظریه : " نرم افزار بعنوان سرویس " ، است . دات نت یك محیط پیاده سازی است كه به كمك آن می توان اقدام به ایجاد و بكارگیری نرم افزار و نسل جدیدی از عناصر موسوم به " سرویس های وب " ، نمود. تمامی محصولات اصلی مایكروسافت از ویژوال استودیو دات نت تا ویندوز و نهایتا مجموعه آفیس ، متاثر از پلات فرم فوق شده و خواهند شد . دات نت به پیاده كنندگان این امكان را خواهد داد كه با زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود ، اقدام به پیاده سازی برنامه ها نمایند. ویژگی ( پتانسیل ) فوق از طریق معرفی CLR)Common Language Runtime )، میسر شده است . در این مقاله قصد در بررسی دات نت و پتانسیل ها و قابلیت های گسترده آن است.
در جولای سال 2000 ، شركت مایكروسافت در كنفرانس پیاده كنندگان حرفه ای (PDC ) ، در شهر Orlando ایالت كالیفرنیا ، جزئیات بیشتری از نسل جدید پلات فرم خود ( دات نت ) بمنظور پیاده سازی برنامه های ویندوز و اینترنت را در اختیار علاقه مندان خصوصا پیاده كنندگان نرم افزار قرار داد . محوریت ابتكار فوق ، بر فریمورك دات نت استوار بوده ونشاندهنده یك پلات فرم مناسب بهمراه كتابخانه های كلاس گسترده ای است كه پتانسیل های متعددی را در اختیار قرار می دهد. یكی از نكات قابل توجه در پلات فرم فوق،استفاده از XML و SOAP بمنظور ارتباط بین نرم افزارها ی موجود در اینترنت ( نرم افزارهای مبتنی بر وب ) ، است . در این راستا مجموعه ای از محصولات مبتنی بر سرویس دهنده با نام سرویس دهندگان Enterprise دات نت، مطرح كه به منزله نسل جدیدی از محصولات Backoffice مایكروسافت می باشند.
فریمورك دات نت ، مدلی كاملا" جدید به منظور برنامه نویسی و بكارگیری نرم افزار را ارائه نموده است. "بیل گیتس "، در سخنرانی خود در PDC ، بدین نكته اشاره داشت كه در هر پنج تا شش سال ما شاهد یك تحول عمده در رابطه با پیاده سازی نرم افزار بوده ایم . آخرین موارد در این زمینه به سوئیچ از DOS به ویندوز در سال 1990 و گذر از پیاده سازی شانزده بیتی به سی و دو بیتی ( از ویندوز widows 3.x به ویندوز NT/95 ) در اواسط دهه 90 میلادی است.
با معرفی دات نت در PDC ، پیاده كنندگان آن را معماری مناسبی برای پیاده سازی نرم افزار ( برنامه های Desktop و برنامه های وب ) مشاهده نمودند . ویژوال استودیو دات نت ، اولین محصول مبتنی بر دات نت مایكروسافت بود كه در سال 2001 در اختیار علاقه مندان قرار گرفت . اهمیـت دات نت برای مایكروسافت تا بدین حد است كه در سال 2001 ، بیش از هشتاد درصد منابع بخش تحقیق و توسعه این شركت در رابطه با آن صرف شده است . زبان سی شارپ ، كه زبانی جدید برای برنامه نویسی در دات نت است بعنوان زبان استاندارد برای پیاده سازی داخلی در شركت مایكروسافت پذیرفته شده است .
یك پلات فرم مناسب برای آینده
دات نت، اولین پلات فرم طراحی شده از صدر تا ذیل با در نظر گرفتن واقعیتی با نام اینترنت است . دات نت از یك ماشین مجازی خاص در این زمینه استفاده می نماید . ماهیت ماشین مجازی فوق ، بگونه ای است كه از API ویندوز فاصله و در این رابطه از یك كتابخانه كلاس استفاده می نماید كه می توان به جرات این ادعا را داشت كه تاكنون نظیر آن ، ایجاد نشده است . امكان استفاده از زبانهای متعدد برنامه نویسی ، وجود خواهد داشت .معماری دات نت ، امكان ارتباط بین زبانها را به سادگی فراهم خواهد كرد .دات نت ، یك رویكرد جدید در رابطه با پیاده سازی نرم افزار را مطرح نموده است . نگاه به دات نت ، عمدتا بصورت سیستم های توزیع شده است. با استفاده از XML ،امكان اجرای توابع بر روی كامپیوترهای متفاوت یك سازمان و یا جهان فراهم و جلوه ای زیبا در همیاری بمنظور اجرای یك برنامه ، به نمایش در خواهد آمد. از این منظر ، سیستم ها از سرویس دهندگان تا سیستم های بدون كابل ، قادر به اشتراك پلات فرم عمومی یكسانی خواهند بود . با استفاده از نسخه های دات نت كه برای تمام آنها در دسترس خواهد بود، امكان ارتباط مناسب آنها با یكدیگر فراهم خواهد شد. دات نت ، بمنظور طراحی و پیاده سازی برنامه های سنتی نیز راهكارها و امكانات مناسبی را ارائه تا از این طریق امكان پیاده سازی و بكارگیری این نوع از نرم افزارها ، به سادگی انجام گیرد . برخی از تكنولوژی ها ی ارائه شده در دات نت نظیر فرم های ویندوز، تلاشی در این راستا است .
ایده های اولیه
از اواخر سال 1995 ، شركت مایكروسافت توجهی خاص و قابل توجه نسبت به اینترنت نمود . هدف مایكروسافت در این زمینه پیوند بین پلات فرم ویندوز و اینترنت بود. ماحصل تلاش مایكروسافت در این زمینه ارائه مدل برنامه نویسی Windiws DNA ، بود . در این راستا مجموعه ای از ابزارها و تكنولوژی های مبتنی بر اینترنت ، طراحی و ارائه گردید . ASP ، از اولین تلاش های مایكروسافت در این زمینه است . عملا در این زمینه ( مطرح شدن اسكریپت ها ی مفسری ) یك برگشت به عقب نسبت به پیاده سازی ساختیافته و شی گراء را شاهد بوده ایم . طراحی ، اشكال زدائی و نگهداری چنین كدهای غیر ساختیافته ای مسائل خاص خود را خواهد داشت . سایر زبانها نظیر ویژوال بیسیك بصورت موفقیت آمیز در رابطه با برنامه نویسی بر روی اینترنت و پلات فرم مایكروسافت استفاده می گردید ولی اغلب از آن به منظور ایجاد عناصری كه از طریق ASP ، به خدمت گرفته می شدند ، استفاده می گردید .در این رابطه تلاش های اندكی نیز در جهت ایجاد یك Interface مبتنی بر وب بر روی زبان های سنتی نظیر webclasses در VB ، نیز انجام شد ولی هیچكدام از تلاش های فوق ، در سطح گسترده ای مورد استقبال و پذیرش قرار نگرفت . مایكروسافت در صدد حل آشفتگی های همراه برنامه های ویندوز DNA بود . ویندوز DNA ، تصویری مناسب از یك معماری Three-Tire و مبتنی بر COM بود كه تكنولوژی ASP در لایه Presentation ، اشیاء Bussiness در لایه میانی و یك Engine بانك اطلاعاتی رابطه ای در لایه Data ، قرار می گرفت . مفاهیم همراه DNA ،كامل و بی عیب بود اما در زمان استفاده عملیاتی چالش های خاص خود را بدنبال داشت . پیاده سازی عناصر COM ، مستلزم یك سطح مناسب از دانش و مهارت است و می بایست زمان زیادی در این رابطه صرف گردد . بكارگیری نرم افزارهای DNA ، نیز مسائل خاص خود را داشت ( مسائل مربوط به ورژن ، نصب عناصر و عناصری كه با آن مرتبط می باشند ) .
بموازات تلاش سایر شركت ها در رابطه با ارائه راهكارهائی خاص بمنظور پیاده سازی برنامه ها ی وب ، شركت مایكروسافت در صدد برطرف نمودن محدودیت های مدل برنامه نویسی DNA گردید.
تولد دات نت
در اوایل سال 1998 ، گروهی از پیاده كنندگان نرم افزار در مایكروسافت ، كار خود را بر روی نسخه ای جدید از IIS ( نسخه چهار) ، به اتمام رساندند كه دارای چندین ویژگی جدید در رابطه با ASP بود .در این راستا ، قابلیت های جدیدی بمنظور پیاده سازی برنامه های وب در ویندوز NT ، فراهم گردید.گروه پیاده كننده دارای ایده های متعددی برای اعمال اصلاحات جدید بودند . گروه فوق ، كار خود را بر روی یك معماری جدید برای پیاده سازی ایده های مطرح شده ، آغاز نمود . این پروژه ، NGWS)Next Generation Window Services) ، نامیده گردید. پس از ارائه ویژوال استودیو شش ، در اواخر سال 1998 ، تلاش برای ایجاد نسخه ای جدید از ویژوال استودیو در دستور NGWS ، قرار گرفت . گروه COM+/MTS در مدل پیشنهادی خود از یك Runtime ، عمومی برای تمامی زبانهای استفاده شده در ویژوال استودیو ، استفاده نمودند . تلاش افراد درگیر در پروژه NGWS ادامه یافت تا در نهایـت، شركت مایكروسافت در كنفرانس پیاده كنندگان حرفه ای (PDC) ، دات نت را معرفی نمود.
مروری بر فریمورك دات نت:
فریمورك دات نت ، تمامی لایه های پیاده سازی نرم افزار را از سطح سیستم عامل به بالا ، تحت پوشش قرار می دهد. فریمورك فوق، سطحی مناسب وقدرتمند از ارتباط و همبستگی بین تكنولوژی Presentation ، تكنولوژی های Component و تكنولوژی های Data را ارائه می نماید ( نظیر این ارتباط و همبستگی تاكنون در پلات فرم ویندوز مشاهده نشده است) . معماری فوق ، امكان طراحی و پیاده سازی برنامه های مبتنی بر اینترنت و محیط های Desktop ، را به سادگی فراهم و نیازهای هر گروه از نرم افزارهای فوق را بخوبی جواب می دهد.
فریمورك دات نت از لایه پائین با عملیاتی نظیر مدیریت حافظه آغاز و به سمت بالا به منظور ارائه اینترفیس های برنامه ها و كاربران، دنبال می شود . در بین لایه ها ، لایه های سیستمی دیگر كه هر یك دارای پتانسیل های خاصی برای پیاده كنندگان می باشند ، وجود دارد.
CLR) Common Language Runtime) ، بمنزله قلب فریمورك دات نت محسوب و Engine لازم بمنظور ارائه قابلیت های كلیدی را ارائه می نماید . CLR ، شامل عناصر اساسی دیگری نظیر: (Common Type System (CTS ، است. علاوه بر مدیریت حافظه ، CLR ، مراجعات به اشیاء و عملیات Garbage Collection را نیز انجام می دهد .
در لایه میانی ، ما شاهد نسل جدیدی از سرویس های استاندارد نظیر ADO.NET و XML می باشیم .سرویس های فوق ، تحت كنترل فریمورك بوده و امكان به كارگیری آنها بصورت جامع و استاندارد در بین تمامی زبانها ، فراهم می گردد . بالاترین لایه ، شامل اینترفیس های برنامه و كاربر است . فرم های ویندوز ، روشی جدید به منظور ایجاد برنامه های Desktop مبتنی بر win32 می باشند. فرم های وب ، یك رابط كاربر مناسب برای برنامه های مبتنی بر وب را ارائه می نمایند. سرویس های وب ، مكانیزمی بمنظور ارتباط برنامه ها از طریق اینترنت و با استفاده از SOAP ، می باشد. سرویس های وب ، قابل مقایسه با عناصر COM و DCOM بوده با این تفاوت مهم كه در این راستا از تكنولوژی های متعدد اینترنت ، استفاده می گردد. فرم های وب و سرویس های وب ، اینترفیس اینترنت دات نت را تشكیل و پیاد ه سازی آنان از طریق بخش دیگری در فریمورك دات نت كه ASP.NET ، نامیده می شود ، محقق می گردد .
پتانسیل های موجود در هر لایه فریمورك دات نت ، توسط هر یك از زبان های سازگار با دات نت ، قابل استفاده خواهد بود. در پایان لازم است به این نكته اشاره گردد كه در این رابطه ( فریمورك دات نت ) می توان از اینترفیس های مبتنی بر متن ( كاراكتری) نیز استفاده كرد . این نوع برنامه ها اصطلاحا" Console Application ، نامیده می شوند .[ یکشنبه 13 شهریور 1390 ] [ 02:26 ق.ظ ] [ میثم خادمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بیدفا


Email Icon by Parstools.com Email Icon by Parstools.com این صفحه را به اشتراک بگذارید