تبلیغات
مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات(it) دانشگاه پیام نور گچساران

مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات(it) دانشگاه پیام نور گچساران
 
نویسندگان
نظر سنجی
از دانشگاه پیام نور راضی هستید؟اسطوره صنعت آی تی خداحافظی كرد!
اسطوره صنعت آی تی خداحافظی كرد!
استیو جابز مدیر عامل شركت اپل به دلیل تشدید بیماری سرطان از سمت مدیرعاملی این شركت خداحافظی كرد. این خبر در حالی اعلام شد كه گفته می شود در یك ماه گذشته جابز تنها یك روز كامل بر سر كار خود حاضر شده است.

استیو جابز مدیر عامل شركت اپل به دلیل تشدید بیماری سرطان از سمت مدیرعاملی این شركت خداحافظی كرد. این خبر در حالی اعلام شد كه گفته می شود در یك ماه گذشته جابز تنها یك روز كامل بر سر كار خود حاضر شده است.

خداحافظی جابز علاوه بر طرفدارانش سهام اپل را نیز با بهت روبه رو كرد. سهام این شركت در بازارهای سهام اروپا و آسیا با كاهش ۵ درصدی مواجه شد و در مقابل، شركت های رقیب مانند سامسونگ و اچ تی سی به ترتیب با بیش از ۳ و ۴ درصد رشد در ارزش سهام خود مواجه شدند.

خداحافظ آقای اپل

استیو وزنیاک: او بزرگترین مدیر دوران ما بود.

پاول آلن: جابز بزرگترین مبتكر صنعت آی تی است.

رندل استفنسون: جابز با استعدادترین كارآفرین و خلاق ترین فكرها است.

خبر ساده بود. استیو جابز استعفا داد. خبری که در سه روز گذشته دنیای اینترنت را زیر و رو کرد و بیشترین حجم مطالب، خبرها، تحلیل ها و حتی فیلم ها و عکس ها را به خود اختصاص داد. خبری که طرفداران اپل را در بهت فرو برد. همانطور که پیش از این نیز پیش بینی می شد انتشار این خبر برای یک روز سهام اپل را با بحران مواجه ساخت. چهارشنبه گذشته، مدیر رویایی و دوست داشتنی دنیای تکنولوژی با ارسال نامه ای به همکاران خود در شرکت اپل سرانجام استعفا داد.

جابز در نامه خود اینگونه نوشته است: «من همیشه گفته ام اگر روزی فرا برسد که دیگر قادر به انجام وظایف ام به عنوان مدیرعامل اپل نباشم اولین فردی خواهم بود که شما را مطلع خواهم کرد. متاسفانه این روز فرا رسیده است. من از مدیرعاملی اپل استعفا می دهم و در صورتی که هیات مدیره صلاح بداند به عنوان رییس هیات مدیره و مسوول کارمندان خواهم بود.

من شدیدا توصیه می کنم که به موفقیت هایمان با تیم کوک به عنوان مدیرعامل جدید اپل ادامه دهیم و معتقدم روشن ترین و بهترین روزهای اپل هنوز در مقابل اش قرار دارد. من بهترین دوستان دوران زندگی ام را در اپل ملاقات کرده و از شما به خاطر سال ها کار مشترک در کنارتان تشکر می کنم. امضا: استیو»

استیو جابز در چند سال گذشته با سرطان لوزالمعده دست به گیربان بوده است. او طی چند سال گذشته چندین بار تحت عمل جراحی قرار گرفته که همین امر باعث شد تا او در یک دهه گذشته چندین بار به مرخصی های طولانی مدت برود. این بار درحالی که گمانه زنی ها از تشدید بیماری او حکایت دارد، اما مسوولان اپل می گویند استعفای او هیچ ارتباطی با بیماری او نداشته و حال جسمانی او هم اکنون مساعد است.

در حالی که جابز این بار تیم کوک را به عنوان جانشین خود معرفی کرده است، اما بسیاری از تحلیل گران نسبت به سرنوشت اپل مردد هستند؛ چرا که به اعتقاد بسیاری مدیریت این شرکت بیشتر فرد محور بوده و همواره اوضاع اپل پس از هر بار ظاهر شدن استیو در کنفرانس مک ورد روندی رو به رشد به خود می گرفته است. حتی اگر قرار باشد مجری این کنفرانس بد لباس ترین مدیر دنیای تکنولوژی باشد.

پس از این استعفا، تیم کوک مدیرعامل جدید اپل بدون معطلی و در نخستین روز کاری خود در اپل به عنوان مدیرعامل اپل نامه ای خطاب به کارکنان این شرکت نوشت. کوک در این نامه ضمن تمجید از استیو گفته است: «پیوستن به اپل و استیو جابز بهترین تصمیم زندگی من بود و تلاش می کنم که مسیر و خط مشی او را برای آینده اپل مد نظر قرار دهم.»

مدیرعامل جدید اپل همچنین در نامه خود نوشت: استیو جابز یک مدیر بی مانند بوده است و من می خواهم اطمینان دهم که اپل این مسیر را تغییر نمی دهد. استیو شرکت و فرهنگی درست کرده که مانندی در هیچ جای دیگر ندارد و ما می خواهیم همچنان بهترین محصولات را ارائه دهیم.

جابز کیست؟

استیون پل جابز (به انگلیسی: Steven Paul Jobs) در ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ به دنیا آمد. او فرزند «جوآنی سیمپسون» و پدری سوری و مسلمان به نام «عبدالفتاح (جان) جندلی»، استاد دانشگاه در زمینه علوم سیاسی است.

او در شهر گرین بی در ایالت ویسکانسین ایالات متحده به دنیا آمد. به دلیل اینکه پدر و مادر او زوجی ازدواج نکرده بودند و در آن زمان داشتن فرزند برای چنین زوجی از نظر جامعه قابل قبول نبود، استیون پاول برای پذیرفتن به فرزند خواندگی از سوی زوجی دیگر معرفی شد. خیلی زود پس از تولد، زوج دیگری به نام «پاول و کلارا جابز» از اهالی شهر ماتِین ویو در سانتاکلارای کالیفرنیا، او را به فرزندی پذیرفتند. نام کلارا جابز قبل از ازدواج کلارا هاکوپیان بود. این زوج وی را «استیون پاول» نام گذاشتند. پدر و مادر اصلی او بعدها ازدواج کردند و خواهر تنی جابز را به دنیا آوردند. وی مونا سیمپسون نام دارد و رمان نویس است. ازدواج پدر و مادر تنی جابز چند سال بعد با طلاق پایان گرفت. تا به امروز جابز از اینکه پاول و کلارا جابز را والدین ناتنی اش بخوانند، بیزار است و ترجیح می دهد که ایشان تنها به عنوان «والدین» او خوانده شوند.

در سال ۱۹۷۲، جابز از دبیرستان «هومستید» در شهر کوپِرتینو در کالیفرنیا فارغ التحصیل شد و در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورِگن ثبت نام کرد اما بعد از یک نیمسال تحصیلی انصراف داد.

سال ها بعد زمانی که در یک مراسم فارغ التحصیلی در سال ۲۰۰۵ در دانشگاه استنفورد سخنرانی می کرد، گفت که حتی پس از انصرافش از ادامه تحصیل در کالج رید باز هم سر کلاس ها از جمله کلاسی درباره خوشنویسی حاضر می شده است.

او در مورد این کلاس گفت: «اگر گذر من به این یک کلاس در کالج نمی افتاد، مک هیچ وقت دارای قلم های رایانه ای متفاوت و فاصله های مناسب نسبی نمی بود.»

در زمستان ۱۹۷۴، او به کالیفرنیا بازگشت و به همراه استیو وزنیاک، حضور در جلسات «انجمن رایانه هوم بِرو» را آغاز کرد. جابز شغلی به عنوان یک تکنسین در شرکت آتاری، سازنده رایانه و دستگاه بازی رایانه ای که آن روزها محبوب بود، یافت.

در سال ۱۹۷۶، وقتی جابز ۲۱ ساله و وزنیاک ۲۶ ساله بودند، شرکت رایانه ای اپل را در پارکینگ خانواده جابز، بنیان گذاشتند. اولین رایانه شخصی ای که جابز و وزنیاک به بازار معرفی کردند اپل I نام داشت. قیمت این رایانه ۶۶۶ دلار و ۶۶ سنت بود.

همزمان با رشد اپل، این شرکت جستجویی را برای یافتن مدیران مستعد که بتوانند آن را در مدیریت توسعه و گسترش کمک کنند، آغاز کرد. در سال ۱۹۸۳، جابز با به چالش طلبیدن جان سِکولِی که یکی از مدیران پپسی کولا بود، او را تطمیع کرد که به عنوان مدیرعامل اپل کار کند. جابز به او گفته بود: «می خواهی که باقی زندگی ات را صرف فروختن آب شکر بگذرانی، یا می خواهی شانس این را داشته باشی که دنیا را عوض کنی؟»

سال ۱۹۸۴ سال معرفی رایانه مکینتاش بود. این رایانه اولین رایانه ای بود که واسط گرافیکی کاربر داشت و از نظر تجاری به موفقیت دست یافت.

جدایی های استیو از اپل

در حالی که جابز یکی از شخصیت های پیش برنده و رهبران معنوی اپل بود، منتقدین این مساله را نیز مطرح کرده اند که او مدیری دمدمی مزاج و شلوغ بوده است. در سال ۱۹۸۵، پس از یک کشمکش بر سر قدرت در درون این شرکت، هیات مدیره جابز را از مسوولیت هایش خلع کرد و او نیز از این شرکت استعفا داد. با این تفاسیر باید توجه داشت که جابز به دلیل سهامدار بودن در شرکت رییس هیات مدیره شرکت باقی ماند.

پس از ترک اپل، جابز شرکت رایانه ای دیگری را با نام نکست بنیان گذاشت. «ایستگاه کاری نکست» (یکی از اولین محصولات این شرکت) نیز مانند رایانه لیزا از نظر فناوری پیشرفته بود، اما به دلیل هزینه های بالای فناوری، هیچ وقت قادر به ورود به جریان اصلی بازار نشد. برای کسانی که می توانستند هزینه های بالا را بپردازند خدمات این شرکت مطلوب بود و معمولا پس از ارائه شدن به بازار باعث پیروی دیگر شرکت ها در آن زمینه خاص نیز می شد.

استیو در همان زمان پیکسار را نیز تاسیس کرد. او نایب رییس و مدیر عامل استودیوی پویانمایی پیکسار بود. در سال ۱۹۸۶ جابز و اِدوین کتمول با همراهی هم استودیوی پویانمایی پیکسار را بنیان نهادند. این شرکت که در زمینه پویانمایی رایانه ای فعالیت می کند در کالیفرنیا قرار دارد. این شرکت حول بخش گرافیک رایانه ای لوکاس فیلم شکل گرفت. این بخش را جابز به یک سوم قیمت مشخص شده به مبلغ ۱۰ میلیون دلار از جرج لوکاس خریده بود. پیکسار یک دهه بعد با ساخت فیلم های پیشرویی مانند «داستان اسباب بازی» معروف شد.

در ۲۴ ژانویه ۲۰۰۶، شرکت والت دیزنی تمامی سهام شرکت پیکسار را به مبلغ ۴/۷ میلیارد دلار (به شکل سهام در دیزنی) خریداری کرد. کامپیوترهای نکست نیز که در آن زمان به دلیل هزینه بالا آنچنان مورد استقبال قرار نگرفته بود بعدها با بازگشت مجدد جابز به اپل زمینه ساز ساخت مکینتاش شد.

بعد از بازگشت استیو به اپل و رشد محصولات این شرکت اما یکبار دیگر جابز به دلیل بیماری اپل را ترک کرد. اما این ترک این بار در قالب مرخصی بود. در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۴ جابز برای خارج کردن یک تومور از لوزالمعده اش تحت عمل جراحی قرار گرفت. او به یکی از اشکال بسیار نادر سرطان لوزالمعده به نام «تومور slet cell neuroendocrine» دچار شده بود که نیازی به شیمی درمانی یا پرتودرمانی ندارد. در غیاب او، «تیم کوک»، مسوول عملکرد و فروش جهانی شرکت اپل، کمپانی را اداره می کرد.

سخن بزرگان درباره استیو

پس از انتشار خبر استعفای جابز در دنیای اینترنت و تایید آن توسط اپل بازار نقل قول ها و خاطرات افراد مختلف از استیو جابز در اینترنت داغ شد. سایت نارنجی برخی از این نقل قول ها را این گونه آورده است:

متکالف که مخترع اترنت و موسس شرکت ۳Com به حساب می آید در توییتر اش گفت: «استیو جابز قهرمان من بوده است.»

پاول آلن از موسسین مایکروسافت هم برای استیو جابز آرزوی بهترین ها را کرده و او را یکی از بزرگ ترین مبتکرین این صنعت نامیده است.

رندل استفنسون مدیرعامل AT&T هم در نامه ای گفته: «استیو جابز یکی از با استعدادترین کارآفرین ها و یکی از خلاق ترین فکر ها است. ما به کار با او افتخار می کنیم و امیدواریم همچنان به همکاری خوب مان ادامه دهیم.»

گای کاواساکی یکی از مدیران اپل هم در گوگل پلاس گفته: «هیچ مدیرعاملی در تاریخ بشر بیشتر از استیو جابز به مشتریان، کارمندان و سهامدارانش خدمت نکرده است. من به کار کردن با او افتخار می کنم.»

مارک بنیوف مدیر عامل Salesforce گفته: «استیو جابز بزرگ ترین رهبری بود که در صنعت ما تا به حال وجود داشته. این پایان یک دوران است.»

بیل گروس مدیر اجرایی IdeaLab هم می گوید: «استیو جابز بیشتر از هر مدیر تجاری زنده دیگری در جهان، زندگی مردم را در سراسر دنیا تغییر داده است.»

استیو وزنیاک موسس قبلی اپل هم گفته: «برای ۱۰۰ سال آینده استیوجابز به عنوان بزرگ ترین مدیر دوران ما شناخته خواهد شد.»

درباره استیو جابز:

دستمزد مدیرعاملی اپل: ۱ دلار در سال

میزان دارایی: ۱/۸ میلیارد دلار

مذهب: بودایی

۱۹۵۶ تولد از یک پدر مسلمان و سوری در آمریکا

۱۹۷۲ فارغ التحصیل از دبیرستان هومستید کالیفرنیا

۱۹۷۲ انصراف از کالج رید پس از نیمسال تحصیلی

۱۹۷۴ استخدام در شرکت آتاری به عنوان تکنسین

۱۹۷۶ بنیان گذاشتن اپل و ساخت اولین کامپیوتر شخصی به همراه استیو وزنیاک

۱۹۷۷ معرفی اپل ۲

۱۹۸۴ معرفی کامپیوتر مکینتاش

۱۹۸۵ ترک اپل و بنیان گذشتن شرکت نکست

۱۹۸۶ بنیان گذاشتن شرکت انیمیشن پیکسار

۱۹۹۱ ازدواج با لورن پاول

۱۹۹۷ بازگشت به اپل به عنوان مدیر موقت

۲۰۰۴ عمل جراحی لوزالمعده برای خارج کردن تومور

۲۰۰۶ خرید پیکسار توسط والت دیزنی

۲۰۱۱ استعفا از مدیرعاملی اپل
[ جمعه 11 شهریور 1390 ] [ 02:59 ق.ظ ] [ میثم خادمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بیدفا


Email Icon by Parstools.com Email Icon by Parstools.com این صفحه را به اشتراک بگذارید