تبلیغات
مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات(it) دانشگاه پیام نور گچساران

مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات(it) دانشگاه پیام نور گچساران
 
نویسندگان
نظر سنجی
از دانشگاه پیام نور راضی هستید؟درهزاره سوم ، فناوری اطلاعات یا « IT » به عنوان عمده ترین محور تحول وتوسعه در جهان منظور شده است و دستاوردهای ناشی از آن ، آن چنان با زندگی مردم عجین گردیده كه رویگردانی از آن ، اختلالی عظیم در جامعه و رفاه و آسایش مردم به وجود می آورد . برای مثال ، كامپیوتری شدن بسیاری ازامور جاری مردم ، انجام بسیاری از كارهای روزمره بانكی با استفاده از اینترنت و شبكه های ارتباطی در منزل و خانه ها ، آموزش الكترونیكی و مجازی و عدم نیاز به حضور در كلاس های درس ، توسعه وترویج تجارت الكترونیكی از نتایج و دستاوردهای فناوری اطلاعات است ؛ عواملی كه هر چند ، در مراحل اولیه رشد وتكامل قرار دارند اما درهمین حد نیز در رفاه و آسایش انسان نقش بسیار مهمی دارند .
ازهمین رو امروزه تمامی كشورها در زمینه فناوری اطلاعات و عمومیت بخشیدن به آن در جامعه تلاشی پیگیر دارند . دركشور ما نیز برای تربیت نیروی متخصص و كارآمد در زمینه IT و حركت سریع دراین عرصه ، رشته IT در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی ارایه می شود ودرمقاطع كارشناسی وكارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد .
دكتر جلالی كارشناس و متخصصIT ومحقق پژوهشكده الكترونیك دانشگاه علم و صنعت ایران در معرفی این رشته می گوید : « فناوری اطلاعات یا IT كه مخفف information Technoblogy می باشد ، رشته ای است كه تمام رشته های دانشگاهی را می تواند پوشش دهد . منتها از نظر عملیاتی یك رشته میان رشته ای بین كامپیوتر و صنایع و برق است كه دراین میان امور مربوط به تولید ، پردازش ، نگاهداشت وعرضه اطلاعات به مباحث كامپیوتری مرتبط می شود ، بحث های مدیریت اطلاعات و فرآیندهای آن از سلسله بحث های رشته صنایع ورشته برق است وبه خصوص گرایش مخابرات ، انتقالات مرتبط با اطلاعات وداده ها را برعهده دارد.
دكتر جلالی درباره اهمیت وكاربرد این رشته می گوید:« IT ابزاری است كه امروزه درتهیه ، توزیع وبه كاربری اطلاعات نقش بزرگی را برعهده دارد . برای مثال در امر آموزش ، IT مجموعه ای ابزاری از سخت افزاری ، نرم افزاری و نیروی انسانی است كه كمك می كند تا علم ودانش با بهترین كیفیت و كارآیی درهرزمان و هرمكان در اختیار همه قرار گیرد . از سوی دیگر برخلاف آموزش سنتی ما كه یادگیری با تكیه بر حس شنوایی است ، IT زمینه ای را فراهم می آورد تا چشم و گوش همزمان دریادگیری نقش داشته باشند و این امر در فراگیری تأثیر فوق العاده ای دارد . زیرا ضریب انتقال از طریق گوش 50 هزار Bit كامپیوتری است درحالی كه ضریب انتقال از طریق چشم و گوش 4 میلیون وسیصد هزار Bit كامپیوتری است . در واقع IT امروزه با تغییر درنحوه انتقال اطلاعات و ایجاد مدارس و دانشگاه های مجازی ، آموزش دنیا را تغییر داده و تأثیر بسیار زیادی برآن گذاشته است . »
دكتر پدرام مدیر گروه مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیركبیر نیز درمعرفی این رشته
می گوید :« IT استفاده بهینه از اطلاعات برای كاربردهای مختلف است یعنی متخصص این رشته باید بتواند اطلاعات را جمع آوری ، دسته بندی و پردازش كرده و به موقع از آن استفاده نماید . ازهمین رو كارشناس این رشته باید مبانی كامپیوتر را بلد باشد . به عبارت دیگر، هسته اصلی این رشته همان هسته اصلی مهندسی كامپیوتر است منتها چون یكی از توانمندی های اصلی كارشناسی این رشته بهره وری به موقع و صحیح از اطلاعات است ، دانشجوی IT باید دارای اطلاعات جنبی در زمینه های مختلف باشد .
برای مثال ، فردی كه می خواهد ازاین تكنولوژی درتجارت الكترونیكی استفاده كند باید مدیریت بداند یا فردی كه می خواهد از IT در آموزش از راه دور بهره ببرد ، باید با روش های آموزش آشنا باشند . »
توانمندی ها و ویژگی های لازم برای موفقیت در رشته مهندسی فناوری اطلاعاتی
با توجه به ماهیت میان رشته ای مهندسی فناوری اطلاعات ، دانشجوی این رشته لازم است كه به دو مبحث علوم مدیریت و كامپیوترعلاقه مند باشد . هم چنین باید در ریاضی توانمند بوده و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد . زیرا به گفته « الكساندروف ». ریاضیدان و فیلسوف معاصر شوروی ، علم ریاضی كاربرد فراوانی درسایر دانش ها ، صنعت و درهمه زمینه های مربوط به زندگی بشری دارد این رشته درحال حاضر از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی دانشجو می پذیرد اما دكتر جلالی معتقداست كه رشته IT باید از بین داوطلبان هر 5 گروه آزمایشی دانشجو بپذیرد و آزمون این رشته باید به صورت نیمه متمركز برگزار گردد تا علاقه مندترین و مستعد ترین داوطلبان وارد این رشته گردند . داوطلبانی كه بیش از ورد به دانشگاه با كامپیوتر آشنایی داشته ودراین زمینه توانمند باشند.
فرصت های شغلی موجود برای فارغ التحصیلان مهندسی فناوری اطلاعات ( در مقطع كارشناسی )
این جا یك شهر الكترونیكی است . شهری كه آموزش ، تفریحات ، خرید وفروش و بخش قابل توجهی از ارتباطات آن الكترونیكی می باشد . دراین شهر، فارغ التحصیلان IT حضوری فعال دارند زیرا از سوار شدن به مترو وتاكسی تا خرید از فروشگاهی كه در آن فروشنده ای حضور ندارد ، به صورت الكترونیكی انجام می گیرد .
این تصویری از آینده تمام كشورهای جهان از جمله كشور ایران است . تصویری كه بیانگر وجود فرصت های شغلی فراوان برای فارغ التحصیل IT است . البته یك مهندس IT نه تنها در آینده ، بلكه در حال حاضر نیز فرصت های شغلی فراوانی دارد .
[ جمعه 11 شهریور 1390 ] [ 02:06 ق.ظ ] [ میثم خادمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بیدفا


Email Icon by Parstools.com Email Icon by Parstools.com این صفحه را به اشتراک بگذارید