تبلیغات
مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات(it) دانشگاه پیام نور گچساران

مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات(it) دانشگاه پیام نور گچساران
 
نویسندگان
نظر سنجی
از دانشگاه پیام نور راضی هستید؟دانشگاه پیام نور براساس تصمیمات جلسات 94 مورخ 27/8/65 و97 مورخ 25/9/65 شورای عالی انقلاب فرهنگی عملاً با پذیرش اولین گروه دانشجو در مهرماه 1367 تأسیس شد

این دانشگاه پس از تأسیس، با پذیرش اولین گروه دانشجویی خود در 5 رشته تحصیلی ودر 28 مركز باقیمانده از دانشگاه ابوریحان بیرونی ودانشگاه آزاد ایران از مهرماه سال تحصیلی 68-1367 فعالیت آموزشی خود را‌ آغاز كرد.توسعه دانشگاه وتأسیس شعب جدید از محل كمك های مردمی و محلی وامكانات مهیا شده از سوی هیأت مؤسس انجام می شود

یكی از اركان توسعه علمی كشور گسترش آموزش است كه رشد اجتماعی و شكوفایی استعدادها را به همراه دارد و زمینه‏ساز خلاقیتهای انسانی است. آموزشهای متعارف و جاری به تنهایی برای برقراری این ركن مهم كافی نیست. توجه به روشهای جدید آموزشی و اجرای  برنامه‏هایی از قبیل آموزش نیمه حضوری آموزش باز و از راه دور و آموزش مجازی  برای دستیابی به هدفهای توسعه بسیار ضروری است.

آموزش نیمه حضوری نظامی آموزشی است كه، با بهره­گیری از فناوری آموزشی، استفاده از كتابهای درسی خودآموز و دانشجو محوری در یادگیری، ضرورت حضور دانشجو در كلاسهای درسی را كاهش میدهد.  و در واقع، در این نوع آموزش  عملاٌ می توان كلاسهای تدریس را به كلاسهای مرور درس و رفع اشكال گروهی تبدیل كرد.

مزایای این نظام آموزشی عبارت است از دانشجو محوری،  امكان مطالعة مستقل، پوشش فراگیر،  ارائة دروس در وقت كمتر از لحاظ حضور ضروری دانشجو و،  در نتیجه، كاهش هزینه ها و وابستگی كمتر به الزامات آموزشی نسبت به روشهای مرسوم،  و در عین حال، اثربخشی آموزش.

مهم‌ترین هدف و معنای آموزش باز كاهش موانع زمانی و مكانی و محدودیتهای مربوط به برخی مقررات نظام آموزشی متعارف است. به گونه‌ای كه زمینه‏های ارائة آموزش عالی به افرادی فراهم آید كه به علت دوری یا دسترسی نداشتن به مراكز آموزشی و محدودیتهای زمانی و شغلی و اقلیمی برای بهره‏مندی از آموزش متعارف امكان كمتری دارند.

آموزش نیمه حضوری عبارت است از سازماندهی به فرایند یاددهی ـ یادگیری، به گونه‌ای كه هر مركز آموزشی در انتخاب و كاربرد راهكارهایی برای استفاده از یك یا چند نوع مواد آموزشی، رسانه‏ و سایر وسایل ارتباط جمعی توانا باشد.

در این نوع آموزش، بهره‏گیری از فناوری‏ اطلاعات و ارتباطات (ICT) فرایند یادگیری را با مشاركت خود یادگیرندگان تسهیل می‌كند.

ابر دانشگاه پیام نور بزرگترین شبكه آموزش عالی دولتی در كشور است كه در میان دانشگاه های باز دنیا رتبه ششم و در آسیا رتبه دوم را دارد.


روسای دانشگاه از سال 67 تا كنون
 

ریاست دانشگاه

دوره ریاست در دانشگاه

میر محمود ساعی

1367-1366

دكتر نصرت الله ضرغام

1368-1367

دكتر حسن ظهور

1374-1368

دكتر حسین صادقی شجاع

1376-1374

دكتر حسن ظهور

1384-1376

دكتر علی رضا علی احمدی

1387-1384

دكتر سید محمد حسینی

1388-1387

دكتر حسن زیاری

1388 تا كنون

 
آموزش باز 

  این اصطلاح بیشتر نوعی نگرش به نظام آموزشی است كه مطابق نیازهای یادگیرنده طراحی  می شود و سعی می كند موانع را از سرراه آموزش یادگیری بردارد. هم نظام آموزش از راه دور و هم نظام سنتی و رسوم می تواند براین تعریف باز یا بسته باشد.

 

1- جدایی یاددهنده و یادگیرنده (معلم و شاگرد) از یكدیگر، هم از نظر مكانی و هم از نظر زمانی

2- ارایه آموزش به وسیله سازمان نه معلم

3- استفاده از فناوری در آموزش، با به كارگیری ابزارهای ارتباطی جدید برای آموزش

4- تأمین ارتباط دو سویه میان سازمان یاددهنده (معلم) و یادگیرنده

5- ارائه و تشكیل كلاسهای رفع اشكال فردی و گروهی و ممنوعیت تشكیل كلاسهای آموزشی صرفا حضوری

6- مشاركت معلم در شكل صنعتی شده فرایند یادگیری ـ یاددهی به عنوان عامل اصلی

7- فردی و خصوصی كردن یادگیری ( در این نظام یادگیرنده تعیین كننده زمان ومكان یادگیری متناسب با استعدادها و علایق و به طور كلی توانایی ها و ویژگی­های فردی خود می باشد).

  

 

چشم انداز دانشگاه

بیانیه چشم انداز در افق 1404 هجری شمسی:

با اتكال به قدرت لایزال الهی در راستای تحقق آرمان ٌ دسترسی به آموزش عالی برای  همه، در همه جا و در همه وقت ٌ با تلاش و كوشش همه ذینفعان و برنامه ریزی دقیق و شفاف دانشگاه پیام نور در افق چشم انداز، دانشگاهی است اسلامی، پیشرو، بالنده، جذاب در حد شاخص ترین دانشگاه باز در دنیای اسلام با جایگاه اول علمی و فناوری در سطح دانشگاه های باز منطقه آسیای جنوب غربی در عین ممتاز و معتبر بودن در سطح جهانی، جامع و فراگیر در گستره سرزمینی و فرا سرزمینی و منطبق با استانداردهای جهانی و ملی در تولید و اشاعه علم، آموزش و پژوهش و بهره مند از خدمات اساتید دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی برای تربیت مؤثرترین دانشجویان در عرصه های مورد نیاز كشور خصوصاٌ تربیت دانش آموختگان برای توسعه و تعالی مناطق كمتر برخوردار كشور.

آموزش از راه دور، نظام آموزش نوینی برای سازمان دادن به فرآیند یادگیری ـ یاددهی است كه یك مركز آموزشی را، به منظور انتخاب و كاربرد راه كارهایی برای استفاده  از یك یا چند نوع مواد آموزشی، رسانه ها و سایر وسایل ارتباط جمعی، یاری می­دهد. همچنین با بكارگیری این نوع آموزش و با بهره­مندی از فناوری­های جدید در ارائه خدمات آموزشی از راه دور، فرآیند یادگیری با مشاركت خود یادگیرندگان سهل تر می شود.
[ پنجشنبه 10 شهریور 1390 ] [ 11:07 ب.ظ ] [ میثم خادمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بیدفا


Email Icon by Parstools.com Email Icon by Parstools.com این صفحه را به اشتراک بگذارید